Zapískali brzdy, buchlo to, padli nadávky, možno sa rozbilo sklo. V krvi vám pulzuje adrenalín. Práve keď sa vám začne zahmlievať pred očami a vy počujete len zbesilé búšenie ako z filmového vojenského ťaženia, prosíme, spomeňte si na tento článok.Je to nanajvýš dôležité.
Nepanikárte. Prv než čokoľvek spravíte, dajte si hlboký nádych a výdych. Akonáhle mozog preberie stres, strach či hnev, nastupuje skratové konanie a vy prestávate byť efektívni v riešení problémov.Ste okej? Obraz sa vyjasnil a v ušiach vám už nebubnuje tlkot srdca? Môžete prejsť na ďalší krok.
Zdravie je na prvom mieste, preto sa uistite, že ste v poriadku vy aj vaša posádka. Potom prípadná posádka druhého auta – pri vystupovaní do cesty však nezabudnite na reflexnú vestu, a to najmä v noci.Na druhom mieste sú plechy, plasty a sklo – prišlo k škodovej udalosti? Aká je vážna? Kto je za ňu zodpovedný?
Ak je niekto ranený, aplikujte svoj kurz prvej pomoci – ak si niečím nie ste istí, aj tak konajte. Nedostatočná prvá pomoc je stále lepšia ako nijaká. Pre zdokonalenie však môžete nosiť v mobile aplikáciu Prvej pomoci alebo si vopred zopakovať úkony, ktoré ste od autoškoly mohli ľahko zabudnúť v sérii odľahčených videí s Michalom Kubovčíkom.Následne zavolajte záchranku.Ak sú ľudia v poriadku, riešte škody na vozidle. Najlepšie je hneď zavolať asistenčnú službu vašej poisťovne a získať si tak odbornú podporu. V každom prípade, zdokumentujte celú nehodu – odfoťte si detail poškodenia aj celú situáciu a vypýtajte si údaje druhého účastníka. Ak máte pri sebe Záznam o nehode, vypíšte ho. Neskôr vám to pomôže urýchliť proces s poisťovňou.V prípade cesty do zahraničia si zistite číslo na Veľvyslanectvo SR v danej krajine, alebo si uložte SMSku od operátora, ktorá ho zvyčajne obsahuje. Príde vám vhod, ak si s účastníkmi nehody nebudete rozumieť.
Na rozdiel od predošlých troch, tento krok je voliteľný. Políciu vám odporúčame určite zavolať v prípade, že je predpokladaná škoda vyššia ako 4 000 eur, alebo ju neviete odhadnúť, alebo ak nie je možné sa s druhým účastníkom dohodnúť na vinníkovi.To znamená aj v prípade, že druhým účastníkom bola zver, príroda či cesta.„V prípade stretu so zverou však nestačí priebeh len zdokumentovať. Povinnosťou vodiča je vždy privolať aj políciu. A to bez ohľadu na výšku škody a bez ohľadu na to, či je vozidlo v osobnom vlastníctve alebo na operatívny lízing,” upozorňuje náš kolega, Vladimír Guštafik, Team Manager Operations Services Business Lease Slovakia.Ak je podľa vás na vine cesta, polícia vám pomôže zistiť, kto je jej správcom. Od neho si potom budete škodu vymáhať. Ak je však na ceste výtlk a je označený značkou, vinu za škodu nesiete vy.Pre vodičov, ktorí využívajú operatívny lízing, sa tu proces končí. O všetko sa ďalej stará lízingová spoločnosť.
Ak operatívny lízing nemáte, pripravte si teraz pevné nervy. Nastávajú opletačky s poisťovňou.Základom pre úspešné doriešenie nehody je kvalitné poistenie – výšku krytia v PZP má síce každý stanovenú zákonom, ale je dôležité prihliadať aj na kvalitu služieb. Ak totiž poškodený nie je načas a dostatočne odškodnený z poisťovne, môže sa obrátiť na vinníka dokonca aj s predvolaním na súd.Havarijné poistenie má zase nastavenú mieru vašej spoluúčasti. Čím viac zaň platíte, tým býva spoluúčasť menšia a v niektorých prípadoch sa môžete dostať aj na nulu s doplnkovým poistením, napríklad čelného skla. Ak je vozidlo poškodené totálne, teda je nerentabilné ho opravovať, vráti sa vám len jeho aktuálna trhová cena. Častokrát je táto nižšia než jeho účtovná hodnota, a preto existuje GAP poistenie, ktoré pokrýva práve tento rozdiel.Druhým zásadným prvkom je dobrá dokumentácia z tretieho kroku. Poisťovňu bude zaujímať, ako k nehode došlo, a či ste nešli vedome do rizika a samozrejme, či sa na danú poistnú udalosť vzťahuje poistné krytie.Obzvlášť problematické sú škody spôsobené prírodou – silná búrka, krúpy či konáre stromov. V tomto článku sme písali, ako sa v týchto prípadoch vyhnúť škodovej udalosti alebo aspoň zmierniť negatívne následky.
To úplne najlepšie, čo môžete spraviť, je byť na cestách obozretní. Treba prispôsobiť jazdu stavu vozovky, predvídať situáciu na ceste, nejsť do rizika, kontrolovať si rýchlosť, rešpektovať dopravné značenie, šoférovať bez použitia alkoholu, používať bezpečnostný pás, v prípade potreby hands-free zariadenia a nerozptyľovať svoju pozornosť počas jazdy.Žiaľ, na cestách nie sme sami a aj keď všetko urobíme správne, môžeme doplatiť na chybu niekoho iného. Ak sa chcete po nehode len oprášiť, sadnúť do náhradného vozidla a pohodlne si počkať na vyriešenie situácie pri vašej bežnej práci, odporúčame vám operatívny lízing.Vďaka nemu máte nárok na asistenčné služby Business Lease, ktoré pokrývajú všetky nečakané situácie cez zabezpečenie odtiahnutia vozidla, náhradného vozidla či ubytovanie v prípade potreby, a to 24/7 kdekoľvek v Európe.Vieme, že bez auta je niekedy problém vydržať aj jeden deň. Predsa len, s operatívnym leasingom od nás budete mať 100% mobilitu za každých okolností.Vďaka našej novej, dvakrát väčšej sieti mobility partnerov našim klientom môžeme garantovať vhodné náhradné vozidlo, ak sa predĺži čas bežnej opravy alebo opravy poistnej udalosti nad 24 hodín. Úplne zadarmo 😊
KontaktBusiness Lease Slovakia s.r.o, Twin City Tower, Mlynské Nivy 10, 821 09 Bratislavap.volckova@businesslease.sk, tel.: +421 2 5810 3860, www.businesslease.sk