Záver roka prináša so sebou aj riziko poistných udalostí týkajúcich sa vozidla. Čo robiť, keď je vinník neznámy, kedy volať políciu a kedy vám havarijné poistenie nepomôže?
----------------------------------------------------------------------------------------
Silvester každoročne prináša nielen radostné oslavy konca roka a príchod toho nového, no aj skúšku pre vaše vozidlo. Najmä, ak je zaparkované na ulici v epicentre osláv, prípadne kdesi pri hoteli alebo chate v horách. Petardy, delobuchy, ohňostroje, bujará nekontrolovaná oslava výtržníkov, no aj zosuv snehu a ulomenie cencúľov zo strechy, či zver dokážu narobiť nemalé škody. „Mnohé škody kryje havarijné poistenie, no vždy treba dodržať úkony a podmienky stanovené poisťovňou, aby vám nekrátila či nezamietla poistné plnenie,“ hovorí Vladimír Guštafik, Head of Operations Services Business Lease Slovakia.
----------------------------------------------------------------------------------------
Škody bez známeho vinníka sú pritom čoraz bežnejšie.
„Kým štandardné povinné zmluvné poistenie kryje len škody, ktoré spôsobíte inému účastníkovi cestnej premávky, kvalitné havarijné poistenie kryje aj škody vzniknuté neznámym vozidlom či osobou alebo počasím. A to v dôsledku škôd spôsobených pyrotechnikou, vandalizmom, krádeže vozidla či jeho časti, pri parkovaní alebo cúvaní na parkovisku, živelnou udalosťou a podobne,“ vysvetľuje Vladimír Guštafik. Ako však dodáva, dôležité je mať nielen uzavreté havarijné poistenie, ktoré zmierni škody vzniknuté na vozidle, ale poistnú udalosť aj zdokumentovať.
„V prípade vozidiel na operatívny lízing je tiež potrebné udalosť zdokumentovať, avšak následne už proces riešenia poistnej udalosti vybavuje lízingová spoločnosť,“ dodáva.
----------------------------------------------------------------------------------------
Práve škody z pyrotechniky – z petárd, delobuchov, ohňostrojov a pod. vzbudzujú najväčšie obavy. Vinník je málokedy jasný, najmä ak pyrotechniku odpaľuje z okna, balkóna alebo ulice. Ako však podotýka Vladimír Guštafik, nezáleží, či ste vinníka identifikovali alebo nie.
„Aj v tomto prípade bude poisťovňu zaujímať najmä dokumentácia. Ak pri takejto poistnej udalosti dôjde napríklad k poškodeniu skla, karosérie, pneumatík a podobne, potrebné je nehodu písomne aj fotograficky zdokumentovať a v špecifických prípadoch privolať políciu,“ radí Vladimír Guštafik. Treba si uvedomiť, že vozidlá majú dnes väčšiu a drahšiu výbavu.
„Stále väčšie a drahšie čelné sklá s kamerami či vyhrievaním, panoramatické strešné okná alebo celé strechy, to všetko môže pri poškodení pyrotechnikou znamenať veľmi veľký zásah do rodinného rozpočtu, ak vozidlo nie je havarijne poistené,“ spresňuje.
Ak však dokumentácia, vrátane fotodokumentácii, chýba, prípadne je neúplná, poisťovňa môže krátiť až odmietnuť plnenie. Samozrejme, v záujme ochrany vozidla je najlepšie ho zaparkovať v garáži, prípadne na inom chránenom mieste. Ak nemusíte, určite ho nenechávajte pod oknami bytového domu, alebo na frekventovanom mieste osláv.
----------------------------------------------------------------------------------------
Práve podgurážení vandali nemajú pri bujarej oslave mieru a za obeť často padne všetko naokolo, vrátane vozidiel. Aj na takúto poistnú udalosť spôsobenú vandalizmom sa vzťahuje havarijné poistenie. „Ak je škoda zjavne dôsledkom úmyselného konania cudzej osoby, len zdokumentovanie nestačí a je potrebné privolať políciu,“ upozorňuje Vladimír Guštafik.
Ak využívate služobné vozidlo či vozidlo na operatívny lízing, a to sa stalo terčom výtržníkov, políciu privolajte.
„My odporúčame a vodičov inštruujeme k tomu, aby zavolali políciu vždy, ak ide o vandalizmus, prípadne je jasné, že škodu zavinil iný účastník cestnej premávky. V súčasnej dobe už mnohé mestá a obce majú kvalitný kamerový systém, vďaka ktorému je často možné vinníka efektívne vypátrať,“ vysvetľuje odborník Business Lease.
V prípade totálnej škody vozidla, ak napríklad zhorelo do tla, zostalo zdemolované alebo ho ukradli, poskytuje poisťovňa obvykle plnenie do výšky trhovej ceny auta. Tá je zvyčajne nižšia, než účtovná hodnota vozidla v čase poistnej udalosti. Rozdiel môže dosiahnuť tisícky eur a znáša ho klient poisťovne.
„Pri operatívnom lízingu kryje finančnú stratu, teda rozdiel medzi účtovnou zostatkovou hodnotou vozidla v čase poistnej udalosti a trhovou cenou auta tzv. GAP poistenie. Napríklad v Business Lease ho má klient automaticky zahrnuté v havarijnom poistení,“ podotýka.
----------------------------------------------------------------------------------------
Aj počasie môže spôsobiť vozidlu nemalé škody. Či už počas cesty na silvestrovské oslavy, prípadne rizikovým je pád snehu a cencúľov zo striech, zosun časti strechy, pád stromu pri snehovej víchrici a podobne.
"Ak vám škodu spôsobil sneh zo strechy budovy, ľad, cencúle a podobne a vy nepoznáte vlastníka budovy, resp. ste s ním nemali možnosť spísať škodovú udalosť z jeho poistenia, je nevyhnutné zdokumentovanie poškodenia vozidla políciou,“ upozorňuje Vladimír Guštafik.
Ak má spoluúčasť platiť vlastník budovy, okrem privolania polície si zabezpečte aj svedkov, ktorí dosvedčia, že vozidlo sa nachádzalo v momente škody pri predmetnej budove.
----------------------------------------------------------------------------------------
Rizikom pre vozidlo sú však aj škody spôsobené zverou, či už ide o stret so zverou počas cesty, alebo rozhryzenie káblov hlodavcami v zaparkovanom vozidle. Ako upozorňuje odborník, v prípade stretu so zverou je možné si škodu z havarijného poistenia uplatniť, v prípade poškodenia elektroinštalácie auta hlodavcami však ani zdokumentovanie nepomôže.
„Momentálne je vo väčšine poistných podmienok poškodenie káblov hlodavcami vylúčené, teda nespadá do poistenia, a to aj v prípade operatívneho lízingu, kedy náklady za opravu takéhoto poškodenia hradí nájomca,” dodáva Vladimír Guštafik.
----------------------------------------------------------------------------------------
Výlukami, kedy poisťovňa kráti či môže úplne odmietnuť poistné plnenie, sú aj poistné udalosti, ktoré ste spôsobili vy pod vplyvom alkoholu, alebo ste išli vedome do rizika, ak k poistnej udalosti došlo počas jazdy. Preto je potrebné pamätať, že aj zbytkový alkohol vám môže okrem nemalej pokuty či zadržania dokladov tiež výrazne predražiť škodu, ktorú ste na vozidle spôsobili, a to aj v prípade, že máte uzatvorené havarijné poistenie.
----------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt
Business Lease Slovakia s.r.o, Twin City Tower, Mlynské Nivy 10, 821 09 Bratislava
p.volckova@businesslease.sk, tel.: +421 904 892 646, www.businesslease.sk
O spoločnosti Business Lease
Business Lease Slovakia je stredoeurópskou lízingovou spoločnosťou patriacou do skupiny Business Lease Group. Spoločnosť sídli v Bratislave a má pobočku v Košiciach. Nadnárodná spoločnosť pôsobí aj v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Rumunsku a je divíziou AutoBinck Group (www.autobinck.com).
Na Slovensku bola spoločnosť Business Lease založená v roku 1998 v Bratislave. Podporujeme myšlienky spoločenskej zodpovednosti, mobility, inovácií, cirkulárnej ekonomiky a veľmi nám záleží na spokojnosti našich zákazníkov, zamestnancov aj našich dodávateľov. Dávame si záležať na budovaní zdravej firemnej kultúry a hodnotách. Okrem veľkých medzinárodných zákazníkov poskytujeme služby aj pre menšie a stredne veľké spoločnosti s balíkmi služieb šitých na mieru.
Komplexné riešenie mobility:
• Operatívny leasing pre firmy https://businesslease.sk
• Krátkodobý prenájom https://businessrent.sk
• Operatívny lízing pre zamestnancov a fyzické osoby https://activelease.sk
• Predaj preverených jazdených áut po operatívnom leasingu https://carsandcare.sk
O spoločnosti AutoBinck Group
AutoBinck Group je medzinárodná spoločnosť s centrálou v holandskom Utrechte. AutoBinck Group pôsobí na trhu od roku 1907 a dnes je jedným z popredných hráčov v oblasti poskytovania mobility v Európe. Skupina má tri divízie, patrí pod ňu 24 spoločností v 7 európskych krajinách. Celkový počet zamestnancov AutoBinck Group je 1 102. Ročné tržby skupiny predstavujú 985 miliónov.