Pamiatka zosnulých prináša na cesty nielen hustejšiu premávku, ale často aj nervozitu a paniku. Tu sú rady, čo dodržať, aby ste sa vyhli poistným udalostiam.
---------------------------------------------------------
Sviatok pamiatky zosnulých prináša vždy aj hustejšiu premávku a s tým aj rastúce riziko poistných udalostí na cestách. Ako sa im vyvarovať? „V prvom rade treba prispôsobiť jazdu stavu vozovky. Aj keď v tomto roku vyzerá, že počasie bude na Slovensku počas dušičiek príjemne jesenné, ak idete do oblastí, kde už hrozí prízemný mráz či snehové prehánky, je dôležité mať vozidlo adekvátne obuté. Samozrejme, je tiež dôležité vidieť, byť viditeľný a najmä predvídať situáciu na vozovke,“ sumarizuje základné pravidlá Vladimír Guštafik, Head of Operations Services Business Lease Slovakia. Spoločnosť je poskytovateľom komplexnej mobility vrátane operatívneho lízingu pre fyzické aj právnické osoby. Od októbra však nastali aj zmeny, takže pozor tiež na typ zimných pneumatík.
---------------------------------------------------------
Sychravé počasie, možno aj snehové zrážky môžu byť pre nepripravených vodičov nepríjemným prekvapením. Je tak najvyšší čas na zimnú údržbu a prezutie vozidla do zimných pneumatík. „Zimné pneumatiky vďaka hlbšiemu dezénu lepšie držia v prípade zasneženej vozovky smer, a vďaka mäkšej zmesi pneumatík lepšie priľnú k vozovke aj v prípade nízkych teplôt alebo zľadovatenému povrchu. Tým majú v zimných podmienkach výrazne kratšiu brzdnú dráhu a dokážu auto lepšie udržať na ceste,“ vysvetľuje Vladimír Guštafik. Pred cestou skontrolujte aj tlak v pneumatikách.
„Správne nahustenie pneumatík má vplyv nielen na ich životnosť, ale aj na bezpečnosť jazdy,“ podotýka Vladimír Guštafik. Skontrolujte aj funkčnosť a správne nastavenie sklonu svetiel vrátane hmloviek, tiež stav náhradných žiaroviek, náhradnú pneumatiku, opravnú sadu, stav prevádzkových kvapalín a lekárničky.
---------------------------------------------------------
Rýchlejšie stmievanie sťažuje viditeľnosť. Na ceste by ste však mali nielen dobre vidieť, ale aj sami byť viditeľní. Jazda s nedostatočne osvetleným vozidlom predstavuje nebezpečenstvo pre vás, aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky, preto je potrebné mať svetlá na vozidle nie len funkčné, ale aj dostatočne očistené.
„Pri jazde v hmle či hustom snežení prepnite na stretávacie svetlá, prípadne použite hmlovky, keďže v takýchto podmienkach automatické prepnutie svetiel z denného svietenia na stretávacie nemusí vždy efektívne fungovať“ podotýka Vladimír Guštafik.
---------------------------------------------------------
Jazdu vždy prispôsobte stavu vozovky. Ak ste sa pustili na dlhšiu cestu a počasie sa rýchlo mení, vyskúšajte vždy po istých úsekoch stav vozovky pribrzdením. „Samozrejme tak, aby ste brzdením neohrozili ostatných účastníkov premávky, hlavne vozidlá za vami,“ dodáva Vladimír Guštafik.
Predvídajte správanie ostatných vodičov idúcich pred vami či oproti vám. Základom sú rýchle a správne reakcie, koncentrácia a defenzívna jazda. „Brzdné dráhy sú v sychravom počasí, na mokrej či primrznutej vozovke výrazne dlhšie, ako bežne. Preto je potrebné viac predvídať, znížiť rýchlosť, nechávať si väčšie odstupy od vozidiel pred vami, aby ste mali na brzdenie viac priestoru,“ radí Vladimír Guštafik.
Ak napriek tomu potrebujete zabrzdiť okamžite a vaše vozidlo je vybavené systémom ABS, v prípade núdzového brzdenia „šliapnite“ naplno na brzdový pedál. „Prerušované brzdenie za vodiča spraví systém ABS,“ vysvetľuje. Pozor však, ak má vozidlo pohon všetkých kolies (4x4). V zimných podmienkach má síce lepší rozbeh, no brzdenie je horšie oproti bežným vozidlám.
„Je to najmä kvôli väčšej hmotnosti týchto vozidiel a teda väčších zotrvačných síl pôsobiacich na vozidlo pri brzdení,“ upozorňuje odborník. Obdobne v kolóne sa snažte dodržiavať odstup. „Niektoré modernejšie vozidlá sú už vybavené adaptívnym tempomatom, ktorý je pomocníkom pri jazde v pomaly sa posúvajúcej kolóne, kde sa nastavený odstup od vozidla pred nami dodržiava automaticky,“ radí.
---------------------------------------------------------
Maximálne sa tiež koncentrujte pri jazde. „Moment nepozornosti vás môže stáť život. Pri dlhých trasách preto robte prestávky každé dve hodiny aspoň na 15 minút,“ podotýka Vladimír Guštafik.
Dôležité je aj správne nastavenie sedadla a opierky hlavy. Bezpečnostný pás musíte mať počas jazdy nielen vy, ale aj všetci členovia posádky vrátane detí, ktoré by mali byť na základe ich výšky správne usadené v príslušnej detskej sedačke či na podsedáku. Počas jazdy tiež neposielajte správy z telefónu, ani zbytočne netelefonujte.
---------------------------------------------------------
Ak došlo k poistnej udalosti, zachovajte chladnú hlavu. Ako prvé sa vždy presvedčte, či nie je ohrozený život niektorého z účastníkov cestnej premávky. Ak áno, snažte sa poskytnúť prvú pomoc a volať záchrannú službu. Kontakty majte vždy na dosah. Na všetkých vozidlách vyrobených od marca 2018 sa pri vnútornom spätnom zrkadle nachádza takzvané SOS tlačidlo systému e-Call, ktorého zatlačením ste spojení s tiesňovou linkou, kde vám okamžite vedia poskytnúť pomoc, a ak je to nutné zorganizovať všetky záchranné zložky.
Priebeh poistnej udalosti následne zdokumentujte, a to aj v prípade, ak došlo len k škodám na vozidle, respektíve, privoláte políciu. „Majte v aute formulár Záznam o nehode. Jeho vyplnenie uľahčí celý vybavovací proces s poisťovňou. V prípade operatívneho lízingu odporúčame klientom tiež zdokumentovať udalosť, no následne celý vybavovací proces s poisťovňou zabezpečuje lízingová spoločnosť,“ podotýka odborník Business Lease. Ak nemôžete na mieste spísať záznam o nehode, poznačte si všetky údaje vinníka a spravte základnú fotodokumentáciu nehody.
V prípade, že došlo k poistnej udalosti pri strete so zverou, neodchádzajte z miesta nehody, ale privolajte políciu. „Povinnosťou vodiča je vždy privolať aj políciu. A to bez ohľadu na výšku škody a bez ohľadu, či je vozidlo v osobnom vlastníctve alebo na operatívny lízing,” dodáva Vladimír Guštafik.
----------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt
Business Lease Slovakia s.r.o, Twin City Tower, Mlynské Nivy 10, 821 09 Bratislava
p.volckova@businesslease.sk, tel.: +421 904 892 646, www.businesslease.sk
O spoločnosti Business Lease
Business Lease Slovakia je stredoeurópskou lízingovou spoločnosťou patriacou do skupiny Business Lease Group. Spoločnosť sídli v Bratislave a má pobočku v Košiciach. Nadnárodná spoločnosť pôsobí aj v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Rumunsku a je divíziou AutoBinck Group (www.autobinck.com).
Na Slovensku bola spoločnosť Business Lease založená v roku 1998 v Bratislave. Podporujeme myšlienky spoločenskej zodpovednosti, mobility, inovácií, cirkulárnej ekonomiky a veľmi nám záleží na spokojnosti našich zákazníkov, zamestnancov aj našich dodávateľov. Dávame si záležať na budovaní zdravej firemnej kultúry a hodnotách. Okrem veľkých medzinárodných zákazníkov poskytujeme služby aj pre menšie a stredne veľké spoločnosti s balíkmi služieb šitých na mieru.
Komplexné riešenie mobility:
• Operatívny leasing pre firmy https://businesslease.sk
• Krátkodobý prenájom https://businessrent.sk
• Operatívny lízing pre zamestnancov a fyzické osoby https://activelease.sk
• Predaj preverených jazdených áut po operatívnom leasingu https://carsandcare.sk
O spoločnosti AutoBinck Group
AutoBinck Group je medzinárodná spoločnosť s centrálou v holandskom Utrechte. AutoBinck Group pôsobí na trhu od roku 1907 a dnes je jedným z popredných hráčov v oblasti poskytovania mobility v Európe. Skupina má tri divízie, patrí pod ňu 24 spoločností v 7 európskych krajinách. Celkový počet zamestnancov AutoBinck Group je 1 102. Ročné tržby skupiny predstavujú 985 miliónov.